Sanal Spor Oyunları – En İyi VR E-Spor Oyunları

Sanal Spor Oyunları, Hepimiz e-spor oyunlarını severiz. Dota, League of Legends, CS GO ve bunlar gibi daha bir sürü keyifli oyunların turnuvalarına da belki bu yazıyı okuyan arkadaşlarımızdan bir çoğu katılmıştır. Bu gün siz e-spor sevenlere en iyi VR e-spor oyunları temasında ki oyunları tanıtacağım.

En İyi VR E-Spor Oyunları ve Size Yaşattıkları Muhteşem Anlar!

Sizlerinde tahmin ettiği üzere, bu oyunlarımız sanal gerçeklik oyunları olmakta ve bilgisayara uyumlu olan VR gözlükleri ile çalışıyorlar. Sizleri oyunun içine alırken  bir yandan vücudunuzu olabildiğince aktif tutmalarından kaynaklı tam manası ile spor deneyimini yaşatıyorlar. Bu da size Espor deneyimini bire bir hissetmenize yol açıyor. Bu oyunları oynamak klavye ve fare ile tıklayıp ekrandan oyunu seyretmekten çok daha fazlası! Gerçek tabanlı spor yaparken bir yandan sizi yorup, bir yandan aktif bir şekilde oyunda kalmanızı sağlarken de sizleri monoton bir oyun içeriğinden tamamen uzaklaştırıyor. Haliyle sizde en gerçek E-Spor oyunları ile muhteşem bir deneyim yaşamış oluyorsunuz.

Sanal Spor Oyunları

İşte en gerçek E-Spor oyunları:

Pavlov ( CS GO VR )

Pavlov VR Oyun İçi Görüntü

Tam manası ile CS GO’nun VR versyonu olan Pavlov, sizlere aynı zamanda muhteşem bir silah kullanma simülasyonu sağlıyor. Aynı zamanda cs deki haritalara ve benzer modlarına da sahip olan bu oyunda arkadaşlarınızla bir takım oluşturup turnuvalarına bile katılmanıza olanak sağlıyor. Oldukça bol oyuncuya sahip bu oyunda cs go da oyun beklemek için kullandığınız süreyi düşünürsek o zamana kadar yaklaşık 6, 7 defa oyun bulup girebilirsiniz.

Oyun içi bir duvardan sadece elinizi çıkartarak ateş edebildiğiniz gibi, iki elinize birden farklı silahlar alarak da düşmanın peşinden koşturabilirsiniz. Tabii biz böyle bir hareketi önermiyoruz. CS Go da yapabildiklerinizin aksine bu oyunda elinize aldığınız bir bıçağı sadece rakibe savurmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz elinizdeki bıçağı direkt olarak rakibe de fırlatarak öldürebilirsiniz.

Pavlov VR Bıçak Fırlatma Sahnesi

Aynı zamanda bir çok sanal gerçeklik merkezine de bulunan bu oyuna denk gelirseniz muhakkak denemenizi öneririz. Normalde bilgisayarın başında sadece “R” tuşuna basarak yaptığınız şarjör değişimini kendi elinizle yapmak ve bombaların pimini çekip fırlatmak çok ama çok keyifli. Oyuna ilk girdiğiniz sırada ki takım arkadaşlarınıza sarılıp konuşabilmenin verdiği keyiften bahsetmiyoruz bile…

The Unspoken VR ( Sanal Gerçeklikte Büyücülük E-spor Oyunu )

The Unspoken VR Oyun İçi Savaş Sahnesi

Kendi ellerinizle izlediğiniz filmlerdeki gibi büyü yapmanın nasıl bir duygu olduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte The Unspoken VR size tam olarak bunu sunuyor. Teke tek büyücü karşılaşması da diyebiliriz bu oyun için bir nevi. Oyun İçinde; Kineticist, Blackjack, Drifter, Anarchist ve Electromancer olmak üzere toplamda 5 farklı büyücü sınıfı var.

Kineticist ile nesneleri kaldırıp rakibinize saldırabilirken, Blackjack sınıfındaki bir büyücü ile de rakibinize kendi elleriniz ile yaptığınız ölümcül silahlarla saldırabilirsiniz. Drifter ile boşluktan aldığınız karanlık güçler ile rakibinizi kızdırırken, Anarchist sınıfı ile düşmanınızın üzerine alev topları atarak onu yakabilirsiniz. Electromancer sınıfı ile oynayarak tüm rakiplerinizi elektrikler ile çarparak cezalandırmakta isteyebilirsiniz. Artık tamamen sizin almak istediğiniz sınıfa kalmış bu.

Oyunda her sınıfın 2 farklı korunma büyüsü ile küçük, şarjlayarak, büyük ve Alan olmak üzere de 4 farklı saldırı büyüleri bulunmakta. Tabii yanınıza 3 taneye kadar da eşya alma hakkına sahipsiniz. Yanınıza alabileceğiniz eşyalar rakibi oyalama üzerine olabildiği gibi saldırı tipi şeyler de alabilirsiniz. Tüm bunların üzerine girdiğiniz haritanın içinde uyuyan ve uyandırıldığında ise kendisini çağıran kişiye hizmet eden büyük yaratıkları da sayarsak, oyun içi bir çok farklı saldırı şekli ile The Unspoken VR bizleri bekliyor.

Aktif bir şekilde turnuvaları dönen bu oyun, büyüyü size iliklerinize kadar hissetmenizi sağlarken en iyi E-Spor oyunları temasına muhteşem bir uyum sağladığını anlıyorsunuz.

Echo VR – Echo Arena ( Uzay Futbolu Sanal Gerçeklik Oyunu )

Echo-VR Echo Arena E-Spor

Bir kaç yüzyıl sonrasında sporların nasıl bir hal alacağını merak edenlerdenseniz artık daha fazla kafa yormanıza gerek yok. Echo-VR’ın Echo Arena oyunu size tam olarak bunun nasıl olduğunu gösteriyor. Hatta oynamanıza imkan sağlıyor. E-Spor oyunları arasında en bol oyuncu kitlelerinden birine sahip olan Echo VR, belki de en iyi ve en gerçekçi VR E-Spor oyunları arasından kolaylıkla sıyrılarak tepeye çıkacak oyunlardan birisidir. Adeta sizi sosyalleşmeye zorlayan bu oyun, gerek lobisi gerekse de antrenman salonları olsun oldukça keyifli dakikalar yaşamanıza sebep oluyor.

Üç kişilik iki takım arasında dönen bu uzay futbolunda  sıfır yer çekiminin yanı sıra sahada bulunan bir disk ile gerçekleşiyor. Her takımın kendi başlangıç noktaları vardır. O noktalardan maç başlangıcında kendinizi diske fırlatıp karşı takımın kalesine gol atmaya gitmeniz gerekmektedir. Peki ya kuralları mı merak ettiniz? Maalesef bu oyunun bir kuralı yok. İsterseniz oyuncunun suratına yumruk patlatıp onu stanlayabilir veya topu kaptığınız gibi kaleye gidip gol atabilirsiniz. Uzay futbolu olan bu sanal gerçeklik oyunu sizi gerçek dünyadan koparıp yepyeni bir dünyaya götürmek için en sağlam VR E-Spor oyunlarından birisi. Oyunun bedava olması ise en tatlı kısmı.

Onward ( FPS kategorisinde En Gerçekçi VR E-Spor Oyunu )

Onward Oyun İçi Görüntü

Bu oyunun gerçekçiliğinin sırrı kesinlikle grafiklerinde değil arkadaşlar. Oyunun en büyük gerçekçiliğini koruyan kısmı mekanikleri. CS go oynayan arkadaşlar bilir. Oyun içinde bir karakteri öldürmek için bir kova mermi sıkmanız gerekebilir bazen. Bu da size oyunun gerçekliğini sorgulamanıza sebep olur.

Ancak Onward bu tarz oyunlara herhalde tepki göstermek niteliğinde çıkmış olacak ki kurşunlar karakterinize değdiği gibi karakteriniz yamulmaya başlıyor. Zaten biri üzerinizi taradığında karakterinizin hiç bir şansı kalmamış oluyor. Bu noktalarda bize keyifli mekanikleri ile keyifli dakikalar yaşatan Onward VR FPS türünde en popüler E-Spor oyunlarından biri. Bu oyunda da diğerlerinde olduğu gibi herhangi bir oyuncu bulma sorunu yaşamadığınızı belirtmek isterim.

Sprint Vector ( Hız Tutkunları İçin En Hızlı Oynanan VR E-Spor Oyunu )

Sprint Vector Oyun İçi Görüntü

Herhalde şu ana kadar çıkmasını en heyecanla beklemiş olduğum VR E-spor oyunu bu diyebilirim. Süper kahraman filmlerinde de Animeler de de her zaman hızlı karakterleri sevmişimdir. Bu yüzden bu oyunun benim için gerçekten ama çok ama çok önemli bir yer kapladığını belirtebilirim. Oyun bir nevi size Flash olma hissini bire bir tattırıyor arkadaşlar. Koşarken etrafınızdan çıkan yıldırım efektleri ve sizin koşmak için yaptığınız kol hareketleri olsun sanki speed force içindeymişsiniz gibi hissetmenize yol açıyor.

Şimdi oyunun biraz detayına girmek istiyorum. Oyunun en keyifli kısımlarından biri seçebileceğiniz karakterlerin ve yarış sahalarının bol olmasıdır herhalde. Bu yüzden oyundan hiç sıkılmıyorsunuz. Ve oyun içi karşılaştığınız çeşitli engeller ile güçlendirmeler oyuna büyük bir renk katmış. Oyunda karşı rakibi yavaşlatıp durdurmak için belli yetenekler kazanıp rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Tabii bunları tutturmak kolay değil. Çünkü siz hızlı olduğunuz kadar rakibinizde hızlı.

Sprint Vector Yarış Simülasyonu Oyun İçi Görüntüsü

Oyun içi mekanikler başlangıç olarak biraz karışık gelse de bir iki deneme ile kolaylıkla alışıyorsunuz. Ancak ana teması sizin elinizi koşar gibi yaparak sağa solo hızlı hızlı çekmeniz üzerine kurulu. Bu sebep ile olacak ki oyun bu sayede size motion sickness dediğimiz şeyi yaşamanızı engelliyor.  Bitiş çizgisine kadar 8 kişilik muhteşem bir yarış oyunu olduğunu söyleyebilirim. Hızlı oyun sevenler için bire bir ilaç niteliğinde bir oyun.

Sparc ( Teke Tek Yarışmayı sevenlerin VR E-spor Oyunu )

Sparc Oyun içi Görüntü

Evet arkadaşlar bu incelememizin son oyununa geldik. Son oyunumuz daha teke tek vs sevenler için. Oynaması çok keyifli ve basit, uzun bir koridorda siz ve rakibiniz var. Arkanızda birer tane kale ve elinizde ise bir tane top. Tek yapmanız gereken ya rakibinizi vurmak yada rakibinizin arkasındaki kaleye sayı atmak. Oyun içi üzerinize gelen toplardan organik iyi bir şekilde kaçabiliyorsunuz. Bu da oyunun en büyük zevk noktasını oluşturuyor.

Evet arkadaşlar sizler için en iyi VR E-Spor oyunlarını tanıtmaya çalıştım. Umarım yazı hoşunuza gitmiştir. Aklınıza takılan soruları, yorumlardan veya forumlardan yazar ve düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up