Skyrim VR İncelemesi – The Elder Scrolls V: Skyrim VR

Skyrim VR incelemesi. Skyrim vr herhalde herkesin aklını, duyurulduğu anda almıştı daha önce dolaştığımız Skyrim topraklarını modlayıp başka oyunlara döndürdüğümüz yerleri bir de VR olarak oynamak. Üstüne oyunun oynanış saatinin de yüksek olması ile VR’da kendisine özel bir yer buluyor.

The Elder Scrolls V: Skyrim VR Oyun İçi Bir Görüntü

Skyrim VR incelemesi: Genel Bilgi

Birden fazla platformda gördüğümüz Skyrim için VR olarak da çıkmasını isteyen insan sayısı bir hayli fazlaydı. Düşüncesi bile insana heyecan vermeye yetiyordu. Kılıcı kendi eliniz ile sallamak, ateş topları atmak, yayı kendi ellerin ile ateşlemek vs.

Genel olarak aynı olduğunu söylemek mümkün tabi ki. VR olmasından ötürü oynanış çok farklı ancak içinde exstra bir hikaye veya yeni bir oyun bekleyenlere bu üzücü haberi baştan vermek isterim.

Oyun içinden bir görüntü

Skyrim inanılmaz keyifli bir oyun. Görev yapısı ile veya manzaraları ile her şekilde gönlümüzde ayrı bir yere sahip olan bu oyunu VR da tecrübe etmek çok farklı bir heyecan veriyor. Ben şahsen VR satın almak isterken en çok gözüme kestirdiğim ilk 3 oyundan bir tanesi Skyrim VR’dı. Ancak oyunu tecrübe ettiğimde bazı şeylerin çok iyi oturduğunu bazı şeylerin ise maalesef ki uğraşılmadan yapıldığı bariz belliydi. Neyse ki mod yapımcıları burada da yardımımıza yetişerek bizlere deneyimi 2 katına çıkarmakta büyük rol oynamışlar. Oyunun yüksek oynanış süresi sakın sizi korkutmasın ben bazen o kadar kendimi kaptırmışım ki 3-4 saat aralıksız oynadığım oldu bu biraz kişiden kişiye değişmekte.

Skyrim Vr İncelemesi: Dünya İçinden Bir Dövüş

The Elder Scrolls V: Skyrim VR Pozitif Özellikler:

En başta tabi ki de manzaralar !!!! Harikalar VR da oturup o havayı içine çekmek bir sandalyede şehrin curcunasına doğaya bakmak, bir yandan etrafta dolaşırken insanlarla sohbet etmek. VR’da atmosfer için çok önemli detaylar, şahsen ormanda kuş cıvıltıları ile birlikte manzaranın tadını çıkararak yürümek çok keyifliydi (bu son dediğim modlarla yapabilirsiniz)

Her ne kadar detaylı olmasa da yıllarca Skyrim’de mouse tıklamalarıyla salladığım o odun gibi animasyonlu kılıcı sonunda kendi ellerim ile sallamak muazzam bir olay. Harika bir duygu düşmanlar yerde iken o son vuruşu yapmak şahsen benim en sevdiğim an. Kılıcı tek el ile tutulan oyuncular için. Maalesef oyunda 2 el ile tutulan kılıçlar da tek el gibi oluyor, bir eliniz boşta kalıyor buda hissiyatı biraz köreltiyor gibi geldi bana. Yinede benim gibi RP yaparak 2 kontrolcünüzü de elinize alarak gerçek bir 2 eli kılıç deneyimi yaşayabilirsiniz (odanızda kaosa yol açabilir dikkat edin :D)

Skyrim VR Büyü Kullanmak

Büyü kullanmak. Geldik bu noktaya beni en heyecanlandıran detaylardan birisi diyebilirim. Bir kaç şey var bunlardan biri büyüyü yine envanterden seçip tetik ile ateşlememiz basılı tutmamız (Vr oyunlarındaki silah ateşler gibi) beni çok rahatsız etmese de bununla ilgili şikayetler gördüm. Ben gayet eğlendim bu şekilde olmasından çünkü büyü sayısı bi hayli fazla ki mod ile siz üstüne bile katabilirsiniz. Konuya dönecek olursam büyü kullanmayı RP ile yaparsanız ve benim gibi arkadaş ellerimden ateş çıksın ben her şeye razıyım diyorsanız çok seveceksiniz.

Unutmadan geçmeden, oyunda yay ve ok mekaniği diğer oyunlardan farklı olsa da çok çok keyifli. Benim tavsiyem VR’da en eğlenebileceğiniz karakter ya yay kullanan bir karakter, yada kılıç. Onun da yanında kurt adam olması o kadar keyifli ki kurt adamlık için neredeyse başka bir inceleme yazacağım. Gerçekten kurt adam olmak o kadar havaya sokuyor ki üstüne birde çeşitli modlar kurarsanız ki, mod’suz da iyi bir kurt adam olup vahşilikler yapmak ayrı bir tat veriyor.

Skyrim Vr İncelemesi: Büyü kullanımı

The Elder Scrolls V: Skyrim VR Negatif Özellikler:

Maalesef ki  oyunun dövüş kısmında bir takım sıkıntılar hala yerli yerinde durmakta. Bunlara bir de exstra VR’da canınızı sıkabilecek bir durum var. Düşmandan ağır bir darbe yerseniz veya kuvvet barınız düşer ise Vr içinde darbeyi aldığınız an adeta bir  ışık bombası yemiş gibi patlıyor. Ekran üstüne, tam o sırada birde kumandalarınız elinizden yok oluyor bu gerçekten çok can sıkıcı bir nokta. O kadar ki bunun ile ilgili en az 3 mod görebilirsiniz, neyse ki bu bu sorunu çözmeye yetiyor.

Oyunu, VR için oynanabilir hale getirseler de Skyrim VR incelemesi yaparken size en çok bahsetmek istediğim nokta aslında grafikler. Oyunun VR için hazırlanma aşamasında grafik detayları ile sanki hiç uğraşılmamış gibi duruyor. Oyun içinde bir çok can sıkıcı grafik hataları ile karşılaşacaksınız. Rahatsız edici bir çok kötü texture’lere sahip, özellikle konu Skyrim Vr olunca oyunda görselliğin en ön planda olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer sizde oyun içinde görsellere önem veriyorsanız, böyle can sıkıcı bir durum üzücü bir şekilde oynayan oyuncuyu, oyundan soğutabiliyor neyse ki tahmin edebileceğiniz gibi modlar bur da da kurtarıcı rol oynuyor.

Kapı açmak, kitap okumak, iksir içmek, yemek yemek gibi şeylerde kolaya kaçıldığı ortada işin teknik kısmını bilmiyorum. Bunlar bir gamepad gibi button’a atanmak yerine biraz daha üstüne uğraşılarak oynanış mekaniğini aşırı derecede artırabilirlerdi. Diğer indie vr oyunlara bile baktığınızda bu mekaniklerin çok güzel çalıştığını göreceksinizdir, biraz daha özenle çok daha akılda kalıcı bir VR deneyimi yaşatılabilirdi.

Oyunun sizi sürekli modlara itip birde üstüne mod kurarken ki çıkardığı exstra zorluklar da cabası. Her ne kadar hoşuma gitmese de oyunun içinde creation club (Bethesda’ nın kendi atölyesi) bile koyulmamış en azından bir VR kullancısı için çok daha kolay bir seçenek olabilirdi.

Oyun Hakkında Son Bakış:

Skyrim VR incelemesi yaparken, iyisi ile kötüsü ile bu güzel maceradan bahsettik. The Elder Scrolls V: Skyrim Vr içinde dolu dolu bir çok şey bulabileceğiniz oynanış süresi yüksek, hikaye modları ile. Aslında mevcut Skyrim’i VR platformu için revize yapmak yerine. Oyunu biraz daha şekillendirerek özellikle VR için dinamikler oluşturularak bizlerde iz bırakan bir oyun olarak karşımıza çıkarabilirlerdi.

Vr’ın bu büyüyen ününde ilerleyen senelerde övüp durmak isteyeceğimiz bir yapım olabilirdi canın sağ olsun Bethesda, biz seni böyle sevdik. Son sözüm skyrim seviyorsanız ve VR sahibi olarak uzun soluklu eğlenceli maceralarda RP’nizi döndürüp ejderha doğramak istiyorsanız. Kesinlikle tavsiye ediyorum ancak dar vakitli ve RPG sevmeyen bir kullanıcı iseniz muhtemelen, pek haz etmeyeceksinizdir.

Sizler için Skyrim incelemesi yaparken bir çok detaya, artı ve eksileri ile yer vermeye çalıştım. Sizlerde Skyrim VR denediyseniz, deneyimlerinizi bizim ile yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up